SAAB

 

Saab

Saab 99SAAB logoSaab (Svenska Aeroplan Aktiebolaget) je známý švédský výrobce automobilů. Společnost, která sídlí v Trollhättanu, od roku 1937 vyrábí letadla. První prototyp vozu, model 92001, vznikl v červnu 1947 a sériová výrova automobilu 92 byla spuštěna v roce 1949.

Automobilová divize si během krátké doby vybudovala pověst výrobce spolehlivých a bezpečných vozů a na základě těchto faktů vybudovala svou marketingovou Saab 93prezentaci. Původní dvouválec nahrazuje v roce 1955 tříválcový agregát v modelu Saab 93. Postupně se na scéně objevuje 95 a v roce 1966 přijíždí Saab 96 se čtyřtaktním vidlicovým čtyřválcem, který pocházel z regálů americké automobilky Ford.

V únoru 1970 slavila automobilka Saab půl milionu vyrobených vozů. V 70. letech 20. století firma investovala hodně prostředků do vývoje přeplňovaných agregátů a postupem času se ukázalo, že to byl krok správným směrem. Spolu s modelem Saab 900 firma rostla a expandovala.

Saab 9-3V 80. letech 20. století ale vyrábí Saab více aut, než stačí prodávat, a celá krize vrcholí v roce 1989. Švédská automobilka proto jedná se strategickými partnery, jako je Volvo, Fiat, Saab 95-2Mazda nebo Ford. Nakonec přichází finanční pomoc odjinud, majoritní balík akcií kupuje v květnu 1990 americký gigant General Motors Corporation za více než 600 milionů dolarů.

Bohužel ztráta se neustále prohlubovala i pod novým vedením společnosti a z těchto důvodů musela být uzavřena výrobní továrna v Malmö. Nová generace Saabu 900 byla v Saab 95rámci úspor postavena na podvozku Opelu Vectra (Opel už tou dobou dávno patřil do portfolia GM) a v roce 1995 Saab poprvé po 7 letech hlásil zisk. I v dalších letech generoval Saab zisk, proto se rozhodl Saab 9000koncern General Motors vykoupit zbytek akcií automobilky od společnosti Investor AB a v roce 2000 se GM stává stoprocentním vlastníkem švédského Saabu.

V současné době má Saab tři základní modely: páteř zisků tvoří 9-3, který by se komfortem a provedením dal přirovnat k BMW 3 nebo Audi A4. Saab 9-3 se vyrábí jako sedan, kombi a kabriolet. Luxusnější model 9-5 je o třídu vyšší, jako např. Mercedes-Benz třídy E nebo Lexus GS, a vyrábí se v karosářském provedení sedan a kombi. Saab má i SUV v podobě modelu 9-7X a v plánu jsou i další vozy, jako např. menší vůz do města 9-2 nebo crossover 9-4X.

 

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek